Delta Electronics/Components 0402HP-5N1EGTS
Part No.:
0402HP-5N1EGTS
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.0402HP-5N1EGTS.pdf
Description:
FIXED IND 5.1NH 1.2A 100MOHM SMD
Series:
0402HP
Inductance:
5.1 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
1.2 A
DC Resistance (DCR):
100mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
6.8GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 MHz
Size / Dimension:
0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)