Delta Electronics/Components 0402HM-240EGTS
Part No.:
0402HM-240EGTS
Manufacturer:
Delta Electronics/Components
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.0402HM-240EGTS.pdf
Description:
FIXED IND 24NH 280MA 520MOHM SMD
Manufacturer:
Delta Electronics/Components
Series:
0402HM
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
24 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
280 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
520mOhm
Q @ Freq:
25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
3.5GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0402
Size / Dimension:
0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)