Littelfuse Inc. 0313.750MXP
Part No.:
0313.750MXP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.0313.750MXP.pdf
Description:
FUSE GLASS 750MA 250VAC 3AB 3AG
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Series:
313
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):
750 mA
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
35A
Melting I²t:
7.16
Approval Agency:
CE, CSA, UL
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Color:
Size / Dimension:
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)