Carling Technologies W11D20001-AZZ00-000
Part No.:
W11D20001-AZZ00-000
Manufacturer:
Carling Technologies
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.W11D20001-AZZ00-000.pdf
Description:
SWITCH ROCKER SPST 10A 12V
Manufacturer:
Carling Technologies
Series:
W
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
SPST
Switch Function:
On-Off
Current Rating (Amps):
10A (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
12 V
Actuator Type:
Concave (Curved)
Color - Actuator/Cap:
Black
Actuator Marking:
No Marking
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Sealed - Fully
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Approval Agency:
1. How to order W11D20001-AZZ00-000 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the W11D20001-AZZ00-000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of W11D20001-AZZ00-000?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image W11D20001-AZZ00-000 W11D20001-AZZ56-100 W11D20001-AZZ13-000
Part Number W11D20001-AZZ00-000 W11D20001-AZZ56-100 W11D20001-AZZ13-000
Manufacturer Carling Technologies Carling Technologies Carling Technologies
Series W W W
Packaging Box Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Mounting Type Panel Mount, Snap-In Panel Mount, Snap-In Panel Mount, Snap-In
Circuit SPST SPST SPST
Switch Function On-Off On-Off On-Off
Current Rating (Amps) 10A (DC) 10A (DC) 10A (DC)
Voltage Rating - AC - - -
Voltage Rating - DC 12 V 12 V 12 V
Actuator Type Concave (Curved) Concave (Curved) Concave (Curved)
Color - Actuator/Cap Black Black Black
Actuator Marking No Marking Parking Brake, Vertical O -
Illumination Type, Color - - -
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Features Sealed - Fully - -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm Rectangular - 36.83mm x 21.08mm Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C