Carling Technologies VLBAS004-1ZZ5T-15V
Part No.:
VLBAS004-1ZZ5T-15V
Manufacturer:
Carling Technologies
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.VLBAS004-1ZZ5T-15V.pdf
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 15A 24V
Manufacturer:
Carling Technologies
Series:
Contura® V
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
DPDT
Switch Function:
Mom-Off-Mom
Current Rating (Amps):
15A (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Concave (Standard V)
Color - Actuator/Cap:
Black
Actuator Marking:
High Beam - Standby, Vertical
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection:
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Approval Agency:
CSA, UL, VDE
1. How to order VLBAS004-1ZZ5T-15V on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the VLBAS004-1ZZ5T-15V price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VLBAS004-1ZZ5T-15V?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image VLBAS004-6ZZ5T-15V VLBAS004-9ZZ5T-15V VLBAS004-1ZZ5T-15V
Part Number VLBAS004-6ZZ5T-15V VLBAS004-9ZZ5T-15V VLBAS004-1ZZ5T-15V
Manufacturer Carling Technologies Carling Technologies Carling Technologies
Series Contura® V Contura® V Contura® V
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Mounting Type Panel Mount, Snap-In Panel Mount, Snap-In Panel Mount, Snap-In
Circuit DPDT DPDT DPDT
Switch Function Mom-Off-Mom Mom-Off-Mom Mom-Off-Mom
Current Rating (Amps) 15A (DC) 15A (DC) 15A (DC)
Voltage Rating - AC - - -
Voltage Rating - DC 24 V 24 V 24 V
Actuator Type Convex (Reverse V) Convex (Reverse V) Concave (Standard V)
Color - Actuator/Cap Black Red Black
Actuator Marking - High Beam - Standby, Vertical High Beam - Standby, Vertical
Illumination Type, Color - - -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Features - - -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm Rectangular - 36.83mm x 21.08mm Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C