Carling Technologies V4D2GHTB-AAC63-100
Part No.:
V4D2GHTB-AAC63-100
Manufacturer:
Carling Technologies
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.V4D2GHTB-AAC63-100.pdf
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 20A 12V
Manufacturer:
Carling Technologies
Series:
Contura® V
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
20A (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
12 V
Actuator Type:
Convex (Reverse V) - Illuminated
Color - Actuator/Cap:
Black
Actuator Marking:
Master Light - High Beam, Vertical
Illumination Type, Color:
LED, Green/Red
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection:
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Approval Agency:
CSA, UL, VDE
1. How to order V4D2GHTB-AAC63-100 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the V4D2GHTB-AAC63-100 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of V4D2GHTB-AAC63-100?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image V4D2GHTB-AAC83-100 V4D2GHTB-AAC63-100 V4D2GHTB-AAC3F-100 V4D2GHTB-AACCY-100 V4D2GHTB-AAC80-100
Series Contura® V Contura® V Contura® V Contura® V Contura® V
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Circuit SPDT SPDT SPDT SPDT SPDT
Switch Function On-On On-On On-On On-On On-On
Current Rating (Amps) 20A (DC) 20A (DC) 20A (DC) 20A (DC) 20A (DC)
Voltage Rating - AC - - - - -
Voltage Rating - DC 12 V 12 V 12 V 12 V 12 V
Color - Actuator/Cap Black Black Black Black Black
Illumination Type, Color LED, Green/Red LED, Green/Red LED, Green/Red LED, Green/Red LED, Green/Red
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC 12 VDC 12 VDC 12 VDC 12 VDC
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Features - - - - -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm Rectangular - 36.83mm x 21.08mm Rectangular - 36.83mm x 21.08mm Rectangular - 36.83mm x 21.08mm Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C