CIT Relay and Switch RR31125TCWCN20
Part No.:
RR31125TCWCN20
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.RR31125TCWCN20.pdf
Description:
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
RR3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
SPST
Switch Function:
On-Off
Current Rating (Amps):
15A (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Round - Illuminated
Color - Actuator/Cap:
Green
Actuator Marking:
O -
Illumination Type, Color:
Neon, Clear
Illumination Voltage (Nominal):
250 VAC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 20.20mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Approval Agency:
1. How to order RR31125TCWCN20 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the RR31125TCWCN20 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RR31125TCWCN20?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RR31125TCWCN20
Part Number RR31125TCWCN20
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series RR3
Packaging Bulk
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Circuit SPST
Switch Function On-Off
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC -
Actuator Type Round - Illuminated
Color - Actuator/Cap Green
Actuator Marking O -
Illumination Type, Color Neon, Clear
Illumination Voltage (Nominal) 250 VAC
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection -
Features -
Panel Cutout Dimensions Circular - 20.20mm Dia
Operating Temperature -20°C ~ 70°C