E-Switch RA1H131100
Part No.:
RA1H131100
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Rocker Switches
Package:
Description:
SWITCH ROCKER SPST 11A 125V
Manufacturer:
E-Switch
Series:
RA1, LAMB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In, Right Angle
Circuit:
SPST
Switch Function:
On-Off
Current Rating (Amps):
11A (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Concave (Curved)
Color - Actuator/Cap:
Black
Actuator Marking:
No Marking
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
PC Pin
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 19.40mm x 13.10mm
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C
Approval Agency:
cULus
1. How to order RA1H131100 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the RA1H131100 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RA1H131100?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RA1H131100.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as RA1H131100 pin diagram, RA1H131100 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RA1H131100
Part Number RA1H131100
Manufacturer E-Switch
Series RA1, LAMB
Packaging Bulk
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Snap-In, Right Angle
Circuit SPST
Switch Function On-Off
Current Rating (Amps) 11A (AC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC -
Actuator Type Concave (Curved)
Color - Actuator/Cap Black
Actuator Marking No Marking
Illumination Type, Color -
Termination Style PC Pin
Ingress Protection -
Features -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 19.40mm x 13.10mm
Operating Temperature -20°C ~ 55°C