Texas Instruments PTMA401120P2AZ
Part No.:
PTMA401120P2AZ
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
DC DC Converters
Package:
6-SMD Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PTMA401120P2AZ.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 10W
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
PTMA40xx (10W)
Package/Case:
6-SMD Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1A
Power (Watts):
10 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
82%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order PTMA401120P2AZ on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PTMA401120P2AZ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PTMA401120P2AZ?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PTMA401120P2AZ
Part Number PTMA401120P2AZ
Manufacturer Texas Instruments
Series PTMA40xx (10W)
Package/Case 6-SMD Module
Packaging Tray
Product Status Not For New Designs
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1A
Power (Watts) 10 W
Voltage - Isolation 1.5 kV
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OVP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 82%