Texas Instruments PTMA401120N1AD
Part No.:
PTMA401120N1AD
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PTMA401120N1AD.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 10W
Series:
PTMA40xx (10W)
Package/Case:
5-DIP Module
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output (Max):
1A
Power (Watts):
10 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
82%
Standard Number:
1. How to order PTMA401120N1AD on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PTMA401120N1AD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PTMA401120N1AD?
Image PTMA401120N1AD
Part Number PTMA401120N1AD
Manufacturer Texas Instruments
Series PTMA40xx (10W)
Package/Case 5-DIP Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1A
Power (Watts) 10 W
Voltage - Isolation 1.5 kV
Applications ITE (Commercial)
Features UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 82%