Texas Instruments PTMA401120A2AD
Part No.:
PTMA401120A2AD
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PTMA401120A2AD.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 10W
Series:
PTMA40xx (10W)
Package/Case:
5-DIP Module
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output (Max):
1A
Power (Watts):
10 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
82%
Standard Number:
1. How to order PTMA401120A2AD on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PTMA401120A2AD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PTMA401120A2AD?
Image PTMA401120A2AD
Part Number PTMA401120A2AD
Manufacturer Texas Instruments
Series PTMA40xx (10W)
Package/Case 5-DIP Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1A
Power (Watts) 10 W
Voltage - Isolation 1.5 kV
Applications ITE (Commercial)
Features UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 82%