Texas Instruments PTMA401120A1AD
Part No.:
PTMA401120A1AD
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
DC DC Converters
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PTMA401120A1AD.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 10W
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
PTMA40xx (10W)
Package/Case:
4-DIP Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1A
Power (Watts):
10 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
82%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order PTMA401120A1AD on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PTMA401120A1AD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PTMA401120A1AD?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PTMA401120A1AD
Part Number PTMA401120A1AD
Manufacturer Texas Instruments
Series PTMA40xx (10W)
Package/Case 4-DIP Module
Packaging Tray
Product Status Not For New Designs
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1A
Power (Watts) 10 W
Voltage - Isolation 1.5 kV
Applications ITE (Commercial)
Features UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 82%