Pulse Electronics PM5400.561NLT
Part No.:
PM5400.561NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.PM5400.561NLT.pdf
Description:
FIXED IND 560NH 4.5A 36MOHM SMD
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PM5400
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
560 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.5 A
Current - Saturation (Isat):
6.6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
36mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)
1. How to order PM5400.561NLT on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the PM5400.561NLT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PM5400.561NLT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PM5400.561NLT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PM5400.561NLT PM5400.682NLT PM5400.681NLT PM5400.102NLT PM5400.103NLT
Part Number PM5400.561NLT PM5400.682NLT PM5400.681NLT PM5400.102NLT PM5400.103NLT
Series PM5400 PM5400 PM5400 PM5400 PM5400
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Molded Molded Molded Molded Molded
Material - Core - - - - -
Inductance 560 nH 6.8 µH 680 nH 1 µH 10 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 4.5 A 1.4 A 4 A 3.3 A 1 A
Current - Saturation (Isat) 6.6A 2A 6.1A 5.5A 1.4A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 36mOhm Max 400mOhm Max 40mOhm Max 60mOhm Max 550mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - - -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm) 0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm) 0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm) 0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm) 0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm)