Cosel USA, Inc. MGS10483R3
Part No.:
MGS10483R3
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.MGS10483R3.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
MGS (10W)
Package/Case:
7-SIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
76V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
2.6A
Power (Watts):
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
87%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order MGS10483R3 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the MGS10483R3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MGS10483R3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MGS10483R3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MGS10483R3 pin diagram, MGS10483R3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MGS10483R3
Part Number MGS10483R3
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series MGS (10W)
Package/Case 7-SIP Module
Packaging Tube
Product Status Active
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Voltage - Input (Max) 76V
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 2.6A
Power (Watts) -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 87%