Carling Technologies LTIGK54-6S-BL-AM-WBL/12V
Part No.:
LTIGK54-6S-BL-AM-WBL/12V
Manufacturer:
Carling Technologies
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.LTIGK54-6S-BL-AM-WBL/12V.pdf
Description:
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V
Manufacturer:
Carling Technologies
Series:
LTIG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
DPST
Switch Function:
On-Off
Current Rating (Amps):
15A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Concave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/Cap:
Black
Actuator Marking:
No Marking
Illumination Type, Color:
Incandescent, Amber
Illumination Voltage (Nominal):
12 VAC/DC
Termination Style:
Screw Terminal
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Operating Temperature:
Approval Agency:
CSA, UL, VDE
1. How to order LTIGK54-6S-BL-AM-WBL/12V on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the LTIGK54-6S-BL-AM-WBL/12V price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LTIGK54-6S-BL-AM-WBL/12V?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series LTIG LTIG LTIG LTIG LTIG
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Circuit DPST DPST DPST DPST DPST
Switch Function On-Off On-Off On-Off On-Off On-Off
Current Rating (Amps) 15A (AC/DC) 15A (AC/DC) 15A (AC/DC) 15A (AC/DC) 15A (AC/DC)
Voltage Rating - AC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
Voltage Rating - DC 28 V 28 V 28 V 28 V 28 V
Color - Actuator/Cap Black Black Black Black Black
Actuator Marking No Marking No Marking No Marking No Marking No Marking
Illumination Type, Color Neon, Red Incandescent, Amber Neon, Red Neon, Red Incandescent, Amber
Illumination Voltage (Nominal) 125 VAC 28 VAC/DC 250 VAC 125 VAC 12 VAC/DC
Termination Style Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal
Ingress Protection - - - - -
Features - - - - -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm Rectangular - 36.83mm x 21.08mm Rectangular - 36.83mm x 21.08mm Rectangular - 36.83mm x 21.08mm Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Operating Temperature - - -40°C ~ 85°C - -