APEM Inc. KG373A2XXA21XXCV09XX10
Part No.:
KG373A2XXA21XXCV09XX10
Manufacturer:
APEM Inc.
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.KG373A2XXA21XXCV09XX10.pdf
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 10A 12V
Manufacturer:
APEM Inc.
Series:
KG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
SPDT
Switch Function:
Mom-Off-Mom
Current Rating (Amps):
10A (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
12 V
Actuator Type:
Convex (Reverse V)
Color - Actuator/Cap:
Black
Actuator Marking:
Triangular Arrows
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 36.80mm x 21.08mm
Operating Temperature:
-10°C ~ 65°C
Approval Agency:
1. How to order KG373A2XXA21XXCV09XX10 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the KG373A2XXA21XXCV09XX10 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KG373A2XXA21XXCV09XX10?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image KG373A2XXA21XXCV09XX10
Part Number KG373A2XXA21XXCV09XX10
Manufacturer APEM Inc.
Series KG
Packaging Bulk
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Circuit SPDT
Switch Function Mom-Off-Mom
Current Rating (Amps) 10A (DC)
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 12 V
Actuator Type Convex (Reverse V)
Color - Actuator/Cap Black
Actuator Marking Triangular Arrows
Illumination Type, Color -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.80mm x 21.08mm
Operating Temperature -10°C ~ 65°C