XP Power JTF0848S12
Part No.:
JTF0848S12
Manufacturer:
XP Power
Category:
DC DC Converters
Package:
24-DIP Module, 8 Leads
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.JTF0848S12.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 8W
Manufacturer:
XP Power
Series:
JTF (8W)
Package/Case:
24-DIP Module, 8 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
665mA
Power (Watts):
8 W
Voltage - Isolation:
1.6 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Efficiency:
87%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Enable, Active High
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order JTF0848S12 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the JTF0848S12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JTF0848S12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JTF0848S12.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as JTF0848S12 pin diagram, JTF0848S12 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image JTF0848S12
Part Number JTF0848S12
Manufacturer XP Power
Series JTF (8W)
Package/Case 24-DIP Module, 8 Leads
Packaging Tube
Product Status Active
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 665mA
Power (Watts) 8 W
Voltage - Isolation 1.6 kV
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Efficiency 87%