XP Power JCJ1012D12
Part No.:
JCJ1012D12
Manufacturer:
XP Power
Category:
DC DC Converters
Package:
11-DIP Module, 8 Leads
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.JCJ1012D12.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 10W
Manufacturer:
XP Power
Series:
JCJ (10W)
Package/Case:
11-DIP Module, 8 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
416mA, 416mA
Power (Watts):
10 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
87%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order JCJ1012D12 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the JCJ1012D12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JCJ1012D12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JCJ1012D12.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as JCJ1012D12 pin diagram, JCJ1012D12 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image JCJ1012D12
Part Number JCJ1012D12
Manufacturer XP Power
Series JCJ (10W)
Package/Case 11-DIP Module, 8 Leads
Packaging Tube
Product Status Active
Type Isolated Module
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 416mA, 416mA
Power (Watts) 10 W
Voltage - Isolation 1.5 kV
Applications ITE (Commercial)
Features OCP, OVP, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 87%