Cincon Electronics Co. LTD EC4AW15HMS
Part No.:
EC4AW15HMS
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
24-SMD Module, 18 Leads
Description:
LOW POWER DC-DC I/P:18-72VDC O/P
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
EC4AW (6W)
Package/Case:
24-SMD Module, 18 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
72V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
-15V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
190mA, 190mA
Power (Watts):
5.7 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature:
-25°C ~ 71°C
Efficiency:
85%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Control Features:
Enable, Active High
Approval Agency:
CE
Standard Number:
1. How to order EC4AW15HMS on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the EC4AW15HMS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EC4AW15HMS?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EC4AW15HMS.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as EC4AW15HMS pin diagram, EC4AW15HMS datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EC4AW15HMS
Part Number EC4AW15HMS
Manufacturer Cincon Electronics Co. LTD
Series EC4AW (6W)
Package/Case 24-SMD Module, 18 Leads
Packaging Tube
Product Status Active
Type Isolated Module
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 72V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 190mA, 190mA
Power (Watts) 5.7 W
Voltage - Isolation 1.5 kV
Applications ITE (Commercial)
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -25°C ~ 71°C
Efficiency 85%