Semiconductor Circuits, Inc. CP30B11600018P
Part No.:
CP30B11600018P
Manufacturer:
Semiconductor Circuits, Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.CP30B11600018P.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 30W
Manufacturer:
Semiconductor Circuits, Inc.
Series:
CP30 (30W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
6A
Power (Watts):
30 W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 123°C (With Derating)
Efficiency:
90%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
1. How to order CP30B11600018P on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the CP30B11600018P price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CP30B11600018P?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CP30B11600018P
Part Number CP30B11600018P
Manufacturer Semiconductor Circuits, Inc.
Series CP30 (30W)
Package/Case 6-DIP Module
Packaging Tray
Product Status Active
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 6A
Power (Watts) 30 W
Voltage - Isolation 2.25 kV
Applications ITE (Commercial)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 123°C (With Derating)
Efficiency 90%