IDEC AOFW111-R
Part No.:
AOFW111-R
Manufacturer:
IDEC
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.AOFW111-R.pdf
Description:
22MM PUSHBUTTON RED
Manufacturer:
IDEC
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard
Circuit:
DPST-NO/NC
Switch Function:
On-Off, Off-On
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
110 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Red
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Screw Terminal
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.30mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C
1. How to order AOFW111-R on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the AOFW111-R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AOFW111-R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AOFW111-R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as AOFW111-R pin diagram, AOFW111-R datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AOFW111-B AOFW111-R AOFW111-G
Part Number AOFW111-B AOFW111-R AOFW111-G
Manufacturer IDEC IDEC IDEC
Series * TW TW
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Mounting Type - Panel Mount, Front Panel Mount, Front
Type - Standard Standard
Circuit - DPST-NO/NC DPST-NO/NC
Switch Function - On-Off, Off-On On-Off, Off-On
Current Rating (Amps) - 10A (AC/DC) 10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC - 110 V 110 V
Voltage Rating - DC - 24 V 24 V
Actuator Type - Round, Button Round, Button
Actuator Marking - - -
Color - Actuator/Cap - Red Green
Illumination Type, Color - - -
Termination Style - Screw Terminal Screw Terminal
Features - - -
Panel Cutout Dimensions - Circular - 22.30mm Dia Circular - 22.30mm Dia
Operating Temperature - -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C