Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML24EBA2CC05
Part No.:
AML24EBA2CC05
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.AML24EBA2CC05.pdf
Description:
SWITCH ROCKER 4PDT 3A 125V
Manufacturer:
Series:
AML24
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
4PDT
Switch Function:
Mom-On-Mom
Current Rating (Amps):
3A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Actuator Arm, Cap Required
Color - Actuator/Cap:
Actuator Marking:
Varies by Cap
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 28.98mm x 19.05mm
Operating Temperature:
Approval Agency:
CSA, CE, UL, VDE
1. How to order AML24EBA2CC05 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the AML24EBA2CC05 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AML24EBA2CC05?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AML24EBA2CC05.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AML24EBA2CC05
Part Number AML24EBA2CC05
Manufacturer Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Series AML24
Packaging Bulk
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Circuit 4PDT
Switch Function Mom-On-Mom
Current Rating (Amps) 3A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 24 V
Actuator Type Actuator Arm, Cap Required
Color - Actuator/Cap -
Actuator Marking Varies by Cap
Illumination Type, Color -
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection -
Features -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.98mm x 19.05mm