E-Switch 400AWMDP1R1M2QE
Part No.:
400AWMDP1R1M2QE
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.400AWMDP1R1M2QE.pdf
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 3A 120V
Manufacturer:
E-Switch
Series:
400A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Circuit:
DPDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
120 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Concave (Curved)
Color - Actuator/Cap:
Black
Actuator Marking:
No Marking
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
PC Pin
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Epoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions:
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Approval Agency:
1. How to order 400AWMDP1R1M2QE on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the 400AWMDP1R1M2QE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 400AWMDP1R1M2QE?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 400AWMDP1R1M2QE
Part Number 400AWMDP1R1M2QE
Manufacturer E-Switch
Series 400A
Packaging Bulk
Product Status Active
Mounting Type Through Hole
Circuit DPDT
Switch Function On-On
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC 120 V
Voltage Rating - DC 28 V
Actuator Type Concave (Curved)
Color - Actuator/Cap Black
Actuator Marking No Marking
Illumination Type, Color -
Termination Style PC Pin
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features Epoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions -
Operating Temperature -30°C ~ 85°C