Siemens 3SU11060AB501BA0
Part No.:
3SU11060AB501BA0
Manufacturer:
Siemens
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.3SU11060AB501BA0.pdf
Description:
ILLUMINATED PUSHBUTTON, MOM, BLU
Manufacturer:
Siemens
Series:
3SU1
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
500 V
Voltage Rating - DC:
500 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Blue
Illumination Type, Color:
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal):
230 VAC
Termination Style:
Screw Terminal
Ingress Protection:
IP66/IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.30mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C
1. How to order 3SU11060AB501BA0 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the 3SU11060AB501BA0 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3SU11060AB501BA0?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 3SU11060AB501BA0
Part Number 3SU11060AB501BA0
Manufacturer Siemens
Series 3SU1
Packaging Box
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Front
Type Standard, Illuminated
Circuit SPST-NO
Switch Function Off-Mom
Current Rating (Amps) 10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC 500 V
Voltage Rating - DC 500 V
Actuator Type Round, Button
Actuator Marking -
Color - Actuator/Cap Blue
Illumination Type, Color LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal) 230 VAC
Termination Style Screw Terminal
Ingress Protection IP66/IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features -
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.30mm Dia
Operating Temperature -25°C ~ 70°C