E-Switch 300AWSP3R2M1RE
Part No.:
300AWSP3R2M1RE
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.300AWSP3R2M1RE.pdf
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer:
E-Switch
Series:
300A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Flange
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Off-On
Current Rating (Amps):
0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
20 V
Voltage Rating - DC:
20 V
Actuator Type:
Paddle
Color - Actuator/Cap:
Black
Actuator Marking:
No Marking
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Epoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 13.14mm x 7.20mm
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Approval Agency:
1. How to order 300AWSP3R2M1RE on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the 300AWSP3R2M1RE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 300AWSP3R2M1RE?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 300AWSP3R2M1RE
Part Number 300AWSP3R2M1RE
Manufacturer E-Switch
Series 300A
Packaging Bulk
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Flange
Circuit SPDT
Switch Function On-Off-On
Current Rating (Amps) 0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC 20 V
Voltage Rating - DC 20 V
Actuator Type Paddle
Color - Actuator/Cap Black
Actuator Marking No Marking
Illumination Type, Color -
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features Epoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 13.14mm x 7.20mm
Operating Temperature -30°C ~ 85°C