Recom Power RV-0505D/R6.4
Part No.:
RV-0505D/R6.4
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
24-DIP Module, 14 Leads
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.RV-0505D/R6.4.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 2W
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE RV/R (2W)
Package/Case:
24-DIP Module, 14 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
-5V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
200mA, 200mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
6.4 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
82%