Recom Power REM2A-053.3S/SMD
Part No.:
REM2A-053.3S/SMD
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
16-SMD Module, 7 Leads
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.REM2A-053.3S/SMD.pdf
Description:
2W DC/DC-CONVERTER 'MEDLINE' SMD
Manufacturer:
Recom Power
Series:
REM2A (2W)
Package/Case:
16-SMD Module, 7 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
600mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
5 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
Remote On/Off
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
75%