Recom Power REC5-053.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
Part No.:
REC5-053.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
24-DIP Module, 8 Leads
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.REC5-053.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 5W
Manufacturer:
Recom Power
Series:
ECONOLINE REC5 (5W)
Package/Case:
24-DIP Module, 8 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
9V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1A
Power (Watts):
5 W
Voltage - Isolation:
2 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 75°C