Carling Technologies LTIGM51-6S-WH-RC-WBL/125N
Part No.:
LTIGM51-6S-WH-RC-WBL/125N
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.LTIGM51-6S-WH-RC-WBL/125N.pdf
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V
Circuit:
DPDT
Switch Function:
On-Off-On
Current Rating (Amps):
15A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Color - Actuator/Cap:
White
Illumination Type, Color:
Neon, Red
Illumination Voltage (Nominal):
125 VAC
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C