Carling Technologies LTIGM51-6S-BL-RC-NBL/12V
Part No.:
LTIGM51-6S-BL-RC-NBL/12V
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.LTIGM51-6S-BL-RC-NBL/12V.pdf
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V
Current Rating (Amps):
15A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Illumination Type, Color:
Incandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal):
12 VAC/DC
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm