Carling Technologies LTIGM51-6S-BL-RC/GN-NBL-12V
Part No.:
LTIGM51-6S-BL-RC/GN-NBL-12V
Manufacturer:
Carling Technologies
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.LTIGM51-6S-BL-RC/GN-NBL-12V.pdf
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V
Manufacturer:
Carling Technologies
Series:
LTIG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
DPDT
Switch Function:
On-Off-On
Current Rating (Amps):
15A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Concave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/Cap:
Black
Actuator Marking:
No Marking
Illumination Type, Color:
Incandescent, Green/Red
Illumination Voltage (Nominal):
12 VAC/DC
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm