IDEC LBW6ML-M1RT24WS
Part No.:
LBW6ML-M1RT24WS
Manufacturer:
IDEC
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Description:
LBW FLUSH RING ILLD MOME. BLU
Manufacturer:
IDEC
Series:
LBW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
DPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
White
Illumination Type, Color:
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal):
24 VAC/DC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.30mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C