IDEC HW7D-L11F1111Q2G-GR1
Part No.:
HW7D-L11F1111Q2G-GR1
Manufacturer:
IDEC
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Description:
HW DUAL PB W/PL MMNTRY FLSH/FL
Manufacturer:
IDEC
Series:
HW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
4PST-2NO/2NC
Switch Function:
On-Mom, Off-Mom
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
110 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Rectangular, Button, Flush
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Green, Red
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
6 VAC/DC
Termination Style:
Screw Terminal
Ingress Protection:
IP40
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.30mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C