Cincon Electronics Co. LTD EC6AW-110D12N
Part No.:
EC6AW-110D12N
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
24-DIP Module, 9 Leads
Description:
RAILWAY LOW POWER DC-DC I/P:43-1
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
EC6AW-110 (10W)
Package/Case:
24-DIP Module, 9 Leads
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
43V
Voltage - Input (Max):
160V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
416mA, 416mA
Power (Watts):
9.98 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
87%