Cincon Electronics Co. LTD EC2SB-48S33S
Part No.:
EC2SB-48S33S
Package:
6-SMD Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.EC2SB-48S33S.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 8.3W
Series:
EC2SB (10W)
Package/Case:
6-SMD Module
Packaging:
Strip
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
3.3V
Current - Output (Max):
2.5A
Power (Watts):
8.3 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
81%