Cincon Electronics Co. LTD EC2SB-12S33S
Part No.:
EC2SB-12S33S
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.EC2SB-12S33S.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 8.3W
Series:
EC2SB (10W)
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output 1:
3.3V
Current - Output (Max):
2.5A
Power (Watts):
8.3 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
82%