Cincon Electronics Co. LTD EC2SB-05D15S
Part No.:
EC2SB-05D15S
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
6-SMD Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.EC2SB-05D15S.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 10W
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
EC2SB (10W)
Package/Case:
6-SMD Module
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
4.7V
Voltage - Input (Max):
9V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
-15V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
333mA, 333mA
Power (Watts):
10 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
87%