aimtec AM15E-1215SZ
Part No.:
AM15E-1215SZ
Manufacturer:
aimtec
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.AM15E-1215SZ.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 15W
Manufacturer:
aimtec
Series:
AM15E-Z (15W)
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1A
Power (Watts):
15 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
85%