Omron Automation and Safety A3CJ-90B1-12EW
Part No.:
A3CJ-90B1-12EW
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.A3CJ-90B1-12EW.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPST 1A 125V
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
A3C
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
DPST-NO/NC
Switch Function:
On-Off, Off-On
Current Rating (Amps):
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Rectangular, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
White
Illumination Type, Color:
LED, White
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
IP40
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 12.00mm Dia
Operating Temperature:
-10°C ~ 55°C