EAO 45-1231.11E8.000.402
Part No.:
45-1231.11E8.000.402
Manufacturer:
EAO
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.45-1231.11E8.000.402.pdf
Description:
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 500V
Manufacturer:
EAO
Series:
45
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPST-NC
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
500 V
Voltage Rating - DC:
500 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Clear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
230 VAC
Termination Style:
Spring Terminal
Ingress Protection:
IP66/IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C
1. How to order 45-1231.11E8.000.402 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the 45-1231.11E8.000.402 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 45-1231.11E8.000.402?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer EAO EAO EAO EAO EAO
Series 45 45 45 45 45
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Standard Standard Standard Standard Standard
Circuit SPST-NC SPST-NC SPST-NO SPST-NO SPST-NO
Switch Function On-Mom On-Mom Off-Mom Off-Mom Off-Mom
Current Rating (Amps) 10A (AC/DC) 10A (AC/DC) 10A (AC/DC) 10A (AC/DC) 10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC 500 V 500 V 500 V 500 V 500 V
Voltage Rating - DC 500 V 500 V 500 V 500 V 500 V
Actuator Marking No Marking No Marking No Marking No Marking No Marking
Color - Actuator/Cap Red Black Blue Red Clear
Termination Style Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal
Features - - - - -
Operating Temperature -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C